Zimování

Blíží se jejich doba odpočinku.

V tuto dobu přestávají žrát a polehávájí na chladnějších místech.

Zimují se jen zdatní, zdraví jedinci (stáří rok a více) bez parazitů a ostatních zdravotních problémů. Jinak by mohlo dojít k úhynu během zimování.
Doporučená  teplota k zimování 15-21°C. 

Agamky potřebují k hibernaci(spánku) opravdu chladnější teplotu. V přírodě se zahrabávají do písku. 

Agamy zimují týden nebo také 3 měsíce a potřebují to k tomu, aby si odpočinuly a nabraly síly na další rok.

Doporučuji přestat krmit, maximálně jí teď dávejte do misky jen salát.

Během zimování pravidelně agamku hlídejte. Zvažte jí a napište si váhu před zimováním, aby jste věděli jestli během zimování extrémně nehubne. To by jste museli zimování ukončit. Doporučím Vám jí dát před zimováním do vody (cca 10 minut) z důvodu hydratace a vyprázdnění. A už nekrmit ničím živým. Postupně vypínejte světla, až budou nakonec vypnuté vše. Můžete zkrátit čas osvětlení na 10 h denně. Po cca 5 dnech vypínejte postupně osvětlení. Osobně vypínám : PLNOSPEKTRÁLNÍ + VÝHŘEVNÁ a nakonec UVB.Pokud používate UVB výbojku tak nejprve PLNOSPEKTRÁLNÍ a poté VÝBOJKU.

Až budou zhasnuty všechny světla znova jí dejte do vlažné vody, aby se zase vyprázdnila.

Během zimního spánku : 

1)Sledujte agamu zda opravdu spí a nebloudí po teráriu.Kdyby byla aktivní (chození po teráriu,škrábání na sklo atp.) je nejspíš rozhodnutá zimování ukončit. Některé agamy mají zimní spánek i jen týden.

 2)Měla by mít přísun zelené potravy v misce. Někdy se agamka vzbudí, sní salát a jde zase spát. Většinou kvůli hydrataci.

3)Vážit co 10 dní. Neměla by váha spadnout o 10g a více během těch 10 dnů. Někdy má agama po zimním spánku stejnou váhu jako před zimováním. A při tom vážení jí můžete položit do vody (vlažná cca 5 minut) někdy se agamka napije a také se hydratuje skrz pokožku.(popřípadě i vyprázdní) Poté jí osušte a dejte zpět do terária na její místo. Jak jsem již psal agamka může zimovat týden, ale také 3 měsíce.

4)Při ukončení zimování postupně zapínáme světla zase co 5 dní a doba svícení 10h. Až budou nakonec všechny světla zapnuty (UVB,VÝHŘEVNÁ A PLNOSPEKTRÁLNÍ nakonec).Pokud používate UVB výbojku tak nejprve PLNOSPEKTRÁLNÍ a poté VÝBOJKU.

Poté můžete svítit 12h. Prvních pár dní krmte saláty a poté přidávejte živé krmení.

Možná to vypadá obtížně, ale uvidíte, že to zvládnete Vy i agamka.

Zimovat můžete i mimo terárium.Např.větší čistá krabice - nezapomeňte na díry v krabici kvůli vzduchu.Připravenou agamku položíme do krabice na ručník a jemně přikryjeme.Poté mužete dát krabici např.pod postel nebo do spíže.Platí stejná pravidla pro zimování viz výše : teploty,kontrola agamky.

Pokud máte jakkoli nemocnou agamku nebo mladší nedoporučuji zimovat.Její únavu a ospalost můžete přerušit tím, že zvýšite teplotu v terráriu.Zde zase platí,že nesmíte použit výhřevný kámen,ale žárovku.Např. vyšší wattáž.

Zde uvedené informace se zakládají na mých dlouholetých zkušenostech chovu i odchovu různých barevných forem agamy vousaté.

Bez mého souhlasu nesmí být tento text použit na žádném webu ani tištěné formě.

© 2020 Chov agam | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky